Hayatı Önde Keşfedin
Home About Contact


Jim Rohn 27 sözü

- Bir şeyi yapmak isterseniz, bir yolunu bulursunuz. İstemezseniz de bir bahane bulursunuz.
- Yeteri kadar nedeniniz varsa, her şeyi yapabilirsiniz.
- Liderliğin zorluğu, güçlü olmak ama kaba olmamaktır; nazik olun ama zayıf olmayın; cesur olun ama kabadayı olmayın; düşünceli olun ama tembel olmayın; mütevazı olun ama ürkek olmayın; gururlu olun ama kibirli olmayın; eğlenceli olun ama çılgınlık yapmayın.
- İnsan, ya disipline girmenin ya da pişmanlığın acısını çekmek zorundadır. Ama disiplinin acısı hafif, başarısı büyük; pişmanlığın ise, sonucu başarısızlık, acısı da ağırdır.
- Bir şeyleri değerlendirmek için bir günden daha fazla zaman beklemeyin. Derler ki, birine kızdıysan güneş batmadan halletmeye çalış. Öfkeyi sonraki güne taşıma, çünkü öfke taşıması ağır şeydir. Bir hafta taşımayı sürdürürsen de direncin kalmayabilir, düşebilirsin. Bu yüzden bazı şeyleri bir günde halletmek gerek.
- Bir şeyi yapmak için yeterince nedeniniz varsa onu yapmanın bir yolunu mutlaka bulursunuz.
- Kişisel sorumluluk almalısınız! Durumları, mevsimleri ya da rüzgarı değiştiremezsiniz ancak kendinizi değiştirebilirsiniz. İşte sizin sorumlu olduğunuz şey de bu.
- Kendinize o kadar büyük bir hedef belirleyin ki, ona ulaşmaya çalışırken insanların yerinde olmayı isteyecekleri kişi haline gelin.
- Kendi üzerinizde, işinizden daha çok çalışmalısınız. Daha fazlasına sahip olmanız için, daha fazlası olmalısınız; bu da sürekli kendiniz üzerinde çalışmayı gerektirir. Kendiniz üzerinde çalışırsanız, kendinizi değerli hale getirirsiniz. İşte o zaman istediğiniz her şeyi elde edebilirsiniz. Zengin, güçlü, bilge, sağlıklı ve etkili bir insan haline gelin!
- Bırakın başkaları küçük hayatlarla yetinsin, siz sakın yetinmeyin. Bırakın başkaları küçük şeyler üzerine tartışsın, siz sakın katılmayın. Bırakın başkaları küçük acılarına ağlasın, siz sakın ağlamayın. Bırakın başkaları geleceklerini başkalarının ellerine versinler, siz sakın vermeyin.
- Ya siz günü yaşarsınız, ya da gün sizi ezer geçer.
- Okulda aldığınız eğitim hayatınızı kazanmanızı sağlar; kişisel eğitim ise zengin olmanızı.
- Kendinize o kadar büyük bir hedef belirleyin ki, ona ulaşmaya çalışırken insanların yerinde olmayı isteyecekleri bir insan olun.
- Okulda eğitim hayatınızı devam ettirmenizi sağlar. Kendinizi eğitmeniz ise size bir servet sağlar.
- Bir şeyi yapmak isterseniz, bir yolunu bulursunuz. İstemezseniz de bir bahane bulursunuz.
- Kararsızlık fırsat hırsızıdır.
- Yeteri kadar nedeniniz varsa her şeyi yapabilirsiniz.
- Bir şeyi gerçekten yapmak isteyen bir yol bulur; İstemeyen mazeret bulur.
- Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz. İstemeseniz de, bir bahane bulursunuz.
- Ağaç Değilsiniz Bulunduğunuz Yeri Değiştire Bilirsiniz.
- Herhangi bir sorunu çözmek istiyorsanız şu üç soruyu kendinize sorun: Ne yapabilirim? Ne okuyabilirim? Kime sorabilirim?
- Eğer aptal bir insanı motive ederseniz, motive olmuş bir aptal elde edersiniz.
- İnsanın kendine verebileceği en güzel hediye. Kendi kişisel gelişimidir.. Önceden sen bana iyi davranırsan, ben sana iyi davranırım derdim... Şimdi ise kendime senin için iyi davranırım, eğer sen benim için kendine iyi davranırsan" diyorum.
- Bedeninize iyi bakın. Yaşamak zorunda olduğunuz tek yer orası.
- Ya rüyalarınızı değiştirmeli ya da yeteneklerinizi artırmalısınız.
- Daha kolay olmasını dileme, daha iyi olmayı dile. Daha az problem olmasını dileme, daha yetenekli olmayı iste. Daha az zorluk dileme, daha akıllı olmayı dile.
- Disiplin, amaç ile başarıyı bağlayan köprüdür.


Kararsızlık fırsat hırsızıdır!

Jim Rohn'un bu sözüne imzamı atarım. Aslında kararsızlığın nedeni fırsatı o an için net olarak görememiş olmamızdır. Bu da tabi ki fırsatı çok iyi anlayamama (deneyimsizlik/ kötü sunum) veya o an için yanımızda bulunanların bizi teşvik etmemesi olabilir.

Tabi bir de öz güven yetersizliği de olabilir. Richard Branson'nın çok güzel bir sözü var. Biri size inanılmaz bir fırsat sunuyorsa, fakat yapabileceğinizden emin değilseniz 'EVET' deyin...

Çünkü insan gelişime açıktır ve bir işte zorlanıyorsanız bilin ki yeni şeyler öğreniyorsunuz ve bunu işinize adapte etmekte zorlanıyorsunuzdur. Sıkı bir çalışmayla 3 ay içinde o işin piri olabilirsiniz.

 Daha çok para nasıl kazanabilirim peşindeyiz fakat maddi kazancınız hiç bir zaman kişisel gelişiminizin önüne geçemez. Yani kişisel gelişimimizi mutlaka artırmalıyız. Bu konuyla alakalı bir hikaye dinlemiştim. Vaktiyle çeteler bir köyü basar. Amaçları da köy ağasını öldürüp mallarını talan etmektir. Ağa güzel bir karşılama yapar yedirir içirir ve istirahata kalmalarını ister. Çete başı duvarda asılı silahı işaret eder ağaya, yanına al istersen der. Ağa siz benim misafirimsiniz, misafire güvenmemek bize yakışmaz der. Velhasıl köyün ağası, tatlı diliyle belayı defeder köyü de kendini de zarardan kurtarır.

Günümüzün problemleri kelle koltukta sonucu olmasa da o devrin problemlerinden daha zor ve karışıktır. Tüm bunların üstesinden gelebilmek için daha iyi bir kişisel gelişim ister.

Ticaretin özünde tüketici ağı kurmak yatıyor. Yani ya müşteri portföyünü artıracaksın yada mevcut müşterilerine daha fazla ürün satmaya çalışacaksın. İnsanlar seni neden tercih etsinler ki işte burada kişisel deneyimleriniz devreye girmektedir.

Tüketici ağı gayretinin üzerinde başka meşguliyetler edinmeyin. Demirbaşa yatırım yapmayın ve sizi borca sokacak sistemlerden uzak durun.

Peki nasıl bir iş yapmalıyım. Devamı için klikleyin.