Hayatı Önde Keşfedin
Home About Contact


Kendi İşini Kurmak İsteyenleri Bekleyen Olumsuzluklar

İş hayatına atılan çoğu kişi edindiği tecrübelerle kendilerini iş hayatında farklı yerlerde bulabilir. Bazı kişiler bulunduğu şirkette kalırken çalışanların bir kısmı başka şirkete geçmeyi tercih eder. İş hayatındakilerin bir kısmı ise kendi işinin sahibi olmak amacıyla gelecek planları yapar. Fakat iş kurma sürecinde kişileri bekleyen çok farklı sıkıntılar vardır.
 

1- Planlanan Bütçe Gerçek Bütçe Farkı

Kendi işini kurmak isteyen kişiler ilk olarak kuracağı iş ile ilgili yaptığı maliyet hesaplamasına göre bir bütçe belirler. Fakat hesaplamada yapılan eksiklikler veya yaşanabilecek ek maliyetler bütçeyi beklenen miktarın çok üstüne çıkarabilir. Bu durum için hesaplanan bütçeden çok daha fazla miktarda sermayeye ihtiyaç duyulabilir.

2- Sürecin Beklenenden Farklı İşlemesi

İş kurma bir süreçtir ve her süreç gibi pek çok konuda planlamaya ihtiyaç duyulur. Fakat planlar yapılsa ve ek önlemler alınsa bile iş kurulumu sürecinde akla bile gelmeyecek sorunlar oluşabilir ve bütün planlar bozulabilir.

 

Kendi İşini Kurmak İsteyenleri Bekleyen Olumsuzluklar

3- Çalışma Saatlerinin Mesai ile Sona Ermemesi

Bir patron ile çalışan kişilerin çoğu mesai bitiminde iş yerinden ayrılır. Fakat patron olunduğu takdirde işin işleyişi ve takibi ile ilgili fazladan çalışmalar yapılması gerekecektir. Kendi işini kurmanın dezavantajları olarak görülen bu durum özellikle yeni kurulmuş firmalarda sıklıkla ortaya çıkar.

4- Rakip Sayısının Fazlalığı

Sektöre yeni atılan firmaların pazar payı neredeyse sıfır olduğu için rakip sayısı çok fazla olacaktır. Pazardan pay elde etmek zor bir süreçtir ve bu konuda sadece kurulan iş alanında değil farklı alanlardan gelen pek çok rakip ile uğraşmak gerekecektir.

5- Problemleri Çözmenin Zorluğu

İş kurma süreci sonrasında yaşanabilecek olumsuzlukların arasında sadece dış faktörler değil iç faktörler de olacaktır. Çalışanlar arası anlaşmazlıklar, çözüm için öneriler ve bu önerileri veren kişiler arasındaki uyuşmazlıklar patronu bekleyen sorunlardan sadece birkaçı.

6- İş Sahibi Olmanın Düşünüldüğünden Farklı Olması

İş hayatında bulunan çoğu kişi patronun istediği saatte işe gelmesini kendi işini kurmanın avantajları kapsamında değerlendirir. Fakat patronun çalışma saatleri her zaman belirsizdir. İşe istediği saatte gelebilen patron bazı durumlarda 24 saat işinin başında beklemek durumunda kalabilir.


Bir Girişimcinin Hikayesi

Eşimin 6 yıllık sigortası vardı ve çalışmak istiyordu. Fakat son işinde hem sigortasını yapmamışlar hem de sezon sonunda çıkış vermişlerdi. Bende eşimin üzerine bir dükkan açayım. Eğer işler güzel giderse bende şu anda çalıştığım işi bırakır aile işi olarak kendi işimizin patronu oluruz diyerek 2015 yılında çiğköfte bayiliği aldık. Zaten bir sene sonrada işimden çıkarıldım ve daha önceden kurduğum yeni işimin başına geçtim.

Önceleri satışlarda fena değildi. O zamanlar 3 dükkan vardı aynı işi yapan ve yeni dükkanlar açılmaya başladı bazılar tutundu bazıları bir kaç ay dayanabildi. Ama yeni dükkanlar açılmaya devam etti. Şu an 13 dükkan olduk ve artık eski kazancım yok. Aslında o yeni açılan dükkanlarında tadı yok. Çünkü pasta çok bölündü ve devrederek bırakmayı düşündük.

 

120bin tl'ye devir aldığımız dükkanımıza en yüksek 55 tl veren çıktı ki o da salgından önceydi. 5 sene önceki 120bin tl dövize vurduğunda şu anda 240 bin tl olmalıydı. Şimdi bana biri gelip kendi dükkanını açmak istediğini söylese pek tavsiye etmiyorum. Çünkü ben geceli gündüzlü ailecek çalıştığım ticaretimden çok zarar ettim. Kahvede oturup her gün çay içseydim bu kadar masrafım olmazdı.

 Ben bunları uzun uzun anlatıyorum arkadaşlar zarar etmeyin diye memleketimi çok seviyorum ama dövizin sürekli yükseldiği bir ülkede demirbaşa yatırım yapmayın. Kendi işimi kuracağım diye paranızı benim gibi heba etmeyin.

Peki nasıl bir iş yapmalıyım. Devamı için klikleyin.