Hayatı Önde Keşfedin
Home About Contact


Şampiyonluk Yolunda

Şampiyon olmak için şampiyonların arasında çalışın. Senelerce önce Arnold Schwarzenegger'in bir kitabında okumuştum.

Hangi branşta, hayatın hangi alanında olursa olsun; zirveye çıkmak için zirveyi zorlayan insanların arasına girip onların yaşantısını örnek almalısınız. Arnold'ın hayali vücut geliştirme şampiyonluğunu kazanmaktı ve onların arasında çalıştı. Ticari alanı irdelediğim yazımda yüksek ciroları çeviren işadamları benim şampiyonlarım. Bu işadamlarının arasına bir hizmetçi, sıradan bir işçi olarak dahi girseniz çok şey kazanırsınız.

Ticari başarının sırlarını açıklayan bir çok kitap vardır. Fakat şampiyonların yanında çalışmanın avantajı yazarın gözüyle değil kendi gözünüzle icraatlarını tahlil etmiş olmanızdır. Çünkü yazar kendi penceresinden yakaladığı ve şampiyonluğa bu yollarla ulaşıldığını düşünür. Fakat sizin pencereniz farklı olabilir ve o insanda çok daha farklı yönler yakalayabilirsiniz.

Şampiyonların hangi icraatlarını takip etmeliyiz?

İlk olarak bakacağımız alan çevirdiği cirolar olmalıdır. Ya yeni müşteri bulacak yada ürün yelpazesini genişleterek mevcut müşterilerinin diğer ihtiyaçlarını da kendinden almasını sağlayacaktır. Tabi ki farklı sektörlere de el atabilir. Ama genelde şampiyonlar en zahmetsiz ürünlerde sektör lideri olmaya çalışırlar ve böylece ünü yayıldıkça müşteri sayısı artacaktır. Gözlem yapılacak en önemli konulardan biri müşteri memnuniyetini nasıl sağlıyor. Müşteri ile diyalogları veya pazarlama elemanlarını nasıl seçtiği. Büyük işleri nasıl bağladığı hangi network çevresinden faydalandığı gibi ...

Bir başka konu ise kesinlikle tedarik yöntemidir. Tedarikçileri nasıl seçiyor. Alternatif tedarikçileri var mı? Kötü hammadde tedariki direk ürün kalitesini etkileyecek ve bu da müşteri memnuniyetsizliğini ortaya çıkaracaktır. Kurumun tedarikçisi nasıl? Hangi yönlerinden dolayı o kurumda barınabiliyor?

Ürünün tezgaha çıkma şekli, vitrin önemli. Banko ürünleri sezon başında mı yoksa sonunda mı çıkarıyor? Fiyatlandırma ve yıl içinde nasıl kampanyalar düzenliyor ... gibi.

İşçi, beyaz yakalılar kadrosunu nasıl memnun ediyor. Onlarla genelde ne tarzda konuşuyor. vs. bir çok yönlerine bakılmalıdır.

Konuşmaya çalışmalı, işleri ile ilgili sorular sorulmalı, iş seyahatlerine çıktığında yanında gitmek istediğini belirtmelisiniz. Patronlar genelde ciddi ve mesafe koyan insanlardır ama her insan tecrübelerini paylaşmak ister. Bu konuda cesaretli davranmalı ve irtibatta olduğu diğer şampiyonlarla da kendisini tanıştırmasını istemelisiniz. Ne kadar çok şampiyon tanırsanız o derece ortak yönlerini de tanımış olursunuz. Bu da sizi iş hayatına sağlam düsturlarla tutunmanızı sağlayacak ve siz de kendi farklılıklarınızı ortaya koyarak bir şampiyon olabilirsiniz.

 

 


Yoğunlaşmak Yetmez

Bir ürün ortaya çıkarmak için yoğunlaşmanız yetmez. Adeta bu ürünle rezonansa geçmelisiniz. Yani başından ayrılsanız bile aklınızdan hiç çıkmamalı rüyalarınıza girmelidir.

İki tavşanı kovalayan ikisini de kaçırır. İşinizle duygusal bağ kurmayın. 4 sene, 5 sene emeklemişsin bir çok maddi kaybın olmuş sağlığını neredeyse kaybedeceksin halen o işte kürek çekmeye çalışma. Kapat, devret ve kendine başka bir iş bul.

Peki nasıl bir iş yapmalıyım.

Devamı için klikleyin.